Ga direct naar inhoud
Profielen | Profielen translated
14 juli 2026

Zwart logo Profielen

Onafhankelijk nieuws van de Hogeschool Rotterdam

Alleen 'nuttige' deeltijdstudenten krijgen nog geld

Gepubliceerd: 2 April 2012 • Leestijd: 1 minuten en 33 seconden • Nieuws Dit artikel is meer dan een jaar oud.

Deeltijdstudenten die een maatschappelijk belangrijke studie doen, krijgen vanaf 2017 een beurs voor hun opleiding. Alle andere deeltijdstudenten krijgen, in de nieuwste plannen van staatssecretaris Zijlstra, géén geld meer van de overheid, .

Een maand geleden werd al duidelijk dat staatssecretaris Zijlstra de financiering van het deeltijdonderwijs op de schop wil gooien en 'vraaggericht' wil maken. Dit betekent dat de opleidingen niet langer rechtstreeks geld van de overheid krijgen, maar dat hun studenten dit zelf betalen in de vorm van een – hoger – collegegeld.

Beurs voor onderwijs en zorg
De ministerraad heeft eind vorige week ingestemd met dat plan en besloten dat alleen deeltijdstudenten in 'tekortsectoren' als het onderwijs en de zorg en in de zogenoemde topsectoren straks een beurs van de overheid krijgen waarmee ze hun inschrijving kunnen betalen. Wie een minder nuttige deeltijdstudie kiest, draait zelf op voor de kosten en betaalt het instellingscollegegeld.

Het overheidsbudget blijft gelijk, belooft het kabinet: 'Het geld dat nu nog voor bekostiging is gereserveerd wordt dan uitgekeerd in beurzen.' Omdat de invoering van vraagfinanciering veel voeten in de aarde heeft, wordt die pas voorzien voor het studiejaar 2017/18. Het goede nieuws is dat deeltijders in dit systeem niet meer onder de langstudeermaatregel vallen en dus geen boete betalen als ze te lang over hun studie doen. Het slechte nieuws is alleen dat het instellingscollegegeld op de meeste hogescholen komend jaar rond de 7000 euro bedraagt, ruim twee keer zo hoog als de boete.

Bijzondere omstandigheden
Maar de problemen van de huidige groep langstudeerders onder de deeltijdstudenten zijn daarmee niet opgelost. Zij moeten nu net zo snel studeren als voltijders terwijl hun opleiding over meer jaren is uitgesmeerd. De Eerste Kamer heeft daar veel kritiek op. Zijlstra kondigt nu aan dat hij deeltijdstudenten die vanwege bijzondere, individuele omstandigheden in aanraking komen met de langstudeerdersmaatregel tegemoet wil komen. Om welke omstandigheden het gaat, is echter nog niet duidelijk.

Onduidelijk
De bewuste studenten kunnen voortaan wel een beroep doen op de profileringsfondsen van de instellingen. Onduidelijk is vanaf wanneer dit geldt en hoe hoog de financiële ondersteuning voor deeltijders zal zijn. Tot nu toe staan die alleen open voor voltijdstudenten. De instellingen krijgen voor de deeltijders tot en met 2016 jaarlijks tien miljoen euro extra. HR-studenten die de langstudeerboete moeten betalen, kunnen bij het profileringsfonds van de HR een aanvraag indienen voor een uitkering van 75 euro per maand als tegemoetkoming in de kosten. Aanvragen voor het Profileringsfonds lopen via de decaan.

De plannen voor financiering van het deeltijdonderwijs moeten nog door de Tweede en Eerste Kamer.

HOP, Hein Cuppen/Profielen

Recente artikelen

Recente reacties

Reacties

Laat een reactie achter

Comments are closed.

Spelregels

De redactie waardeert het als je onder je eigen naam reageert.

  1. Comments worden door de redactie gemodereerd. 's Avonds en in het weekend gebeurt dat niet standaard, en kan het dus langer duren voor je opmerking online komt.
  2. Houd het netjes, beschaafd, vriendelijk en respectvol. Niet vloeken of schelden.
  3. Dwaal niet af van het onderwerp (blijf ‘on topic’).
  4. Wees kort, duidelijk en maak een punt.
  5. Gebruik argumenten, geen uitroepen.
  6. Geen commerciële boodschappen.
  7. Niet op de persoon spelen.
  8. Niet discrimineren, aanzetten tot haat of oproepen tot geweld (ook niet voor de grap).
  9. Van bezoekers die een reactie achterlaten op de site wordt automatisch het IP-adres opgeslagen.
  10. De redactie geeft reacties die dreigende taal bevatten door aan de veiligheidscoördinator van de Hogeschool Rotterdam.

Lees hier alle details over onze spelregels.

Aanbevolen door de redactie

Back to Top