Ga direct naar inhoud
Profielen | Profielen translated
13 juli 2026

Zwart logo Profielen

Onafhankelijk nieuws van de Hogeschool Rotterdam

Invulling van de kennisdomeinen ligt bij de kwartiermakers, is boodschap bij Meet Up

Gepubliceerd: 27 November 2025 • Leestijd: 2 minuten en 56 seconden • Nieuws

‘Kwartiermakers’ krijgen een belangrijke rol in de vormgeving van de geplande kennisdomeinen. Het is de bedoeling dat ze die daarna ook als directeur gaan leiden. Dat werd duidelijk tijdens de Meet Up van afgelopen dinsdag op locatie Kralingse Zoom.

Erik Boels en Sarah Wilton-Wels op het podium

In de goed gevulde grote collegezaal vertelden bestuurders Sarah Wilton-Wels en Erik Boels over de strategische agenda, het positieve rapport van de Instellingstoets Kwaliteitszorg (ITK), de moeilijke financiële tijden en uiteraard over de reorganisatie van instituten naar domeinen. Daarover gingen ook de vragen van de aanwezigen.

Medewerkers vroegen zich af hoe bepaalde zaken er in de nieuwe domeinen uit gaan zien. Zo uitte een docent van biologie en medisch laboratoriumonderzoek (bml), dat volgens de plannen van  EAS naar domein Zorg gaat, haar zorgen over het bestaande ‘vangnet’ voor studenten, waaronder de decanen. ‘Vijftig procent van onze studenten is klant. Als wij naar een ander domein gaan, hoe gaat dát dan?’

‘Dat is iets voor de kwartiermaker’

Wilton noemde het een ‘zorgpunt’ waarvoor nog geen ‘overgangsregeling’ is. ‘Dit is iets voor de kwartiermaker. De vragen die we nu krijgen gaan veelal over de fijnstructuur, en dat snap ik. Het is daarom belangrijk tempo te houden, en de kwartiermakers te benoemen’.

Tijdens de Meet Up en ook uit eerdere communicatie werd duidelijk dat de kwartiermakers een belangrijke rol krijgen, inclusief de nodige zeggenschap. Een medewerker van het Centre of Expertise HR Tech wilde weten of dit wel strookt met de doelen standaardisatie en DOO (discipline overstijgend opgavegericht onderwijs), die hogeschoolbreed beleid vereisen. ‘Ze (de kwartiermakers, red.) hebben vrijheid’, reageerde Wilton. ‘Maar er zijn natuurlijk ook hoofdlijnen en kaders.’

Op de vraag van een docent van mens & techniek – zorgtechnologie waarom zijn opleiding van het technische instituut EAS naar Zorg moet verhuizen, wilde de cvb-voorzitter niet ingaan. ‘Prima om erover in gesprek te gaan maar niet hier. We hebben er echt advies op ingewonnen (advies van interne beleidsadviseurs, vertelde Wilton-Wels later, red.).’ Ze adviseerde de docent om de vraag te stellen aan de eigen EAS-directeur. ‘Die kan er niks over vertellen’, was het korte antwoord.

‘RBS is een bekende naam, blijft die?’

Of en hoe huidige ‘merknamen’ zoals de Rotterdam Academy, de Willem de Kooning Academie en de RBS in gebruik blijven, werd nog niet duidelijk. ‘RBS is een bekende naam, blijft die?’, vroeg een RBS’er, waarop Wilton antwoordde dat dat aan de kwartiermakers én het cvb is.

Op de WdKA vragen ze zich ook af of hun naam blijft. Uit een vraag werd ook duidelijk dat, met het samengaan met CMI, wordt gevreesd dat kunstopleidingen als fine art en fotografie zullen verdwijnen. ‘Dat is niet aan de orde’, maakte Wilton-Wels duidelijk. ‘Maar we moeten goed in gesprek blijven over identiteit en eigenheid’.

Een beleidsmedewerker van O&K zei zich zorgen te maken over de dingen die we nu goed doen, en die we daarom moeten behouden. Die zorgde deelde Wilton niet. ‘We onderschatten ons zelf. Sowieso moet je altijd reflecteren of iets goed gaat. Stilstand is achteruitgang.’

‘Hoe gaat zo’n nieuwe “superdirecteur” dat straks doen?’

Ook over de beoogde vijf directeuren van de nieuwe kennisdomeinen waren vragen. ‘De huidige directeuren hebben het nu al erg druk’, vertelde een beleidsadviseur hrm. ‘Hoe gaat één zo’n nieuwe “superdirecteur”, met een nog grotere “span of control” dat straks doen?’

Publiek bij de Meetup

Die directeur hoeft het niet alleen te doen, reageerde Erik Boels. ‘Hij of zij doet het samen met de onderwijsmanagers, de ondersteuning en de hrm-businesspartner. Het is een samenhangend stelsel’.

Verschillende medewerkers vroegen zich af hoe de benoemingsprocedure voor de kwartiermakers, en later de directeuren eruit gaat zien. Hebben de huidige instituutsmedezeggenschapsraden (imr) er iets over te zeggen? Dat hebben ze niet, werd duidelijk na een vraag van een imr’er. ‘Nee, daar gaat de cmr over’, antwoordde Wilton-Wels.

Het is daarbij nog niet duidelijk of bij de benoeming van de kwartiermakers in eerste instantie naar de huidige tien instituutsdirecteuren, van wie de functies in de plannen verdwijnen, wordt gekeken. Op de vraag van een medewerker van CoE HR Tech of ‘bestaande directeuren de eerst keus zijn’, volgde geen bevestigend antwoord. Wilton: ‘We zijn daarover in gesprek met de cmr.’

Tekst: Jos van Nierop
Foto’s: Aslı Köşker

LinkedIn LogoProfielen is ook actief op LinkedIn. Volg ons, blijf op de hoogte en praat mee over actuele onderwerpen.

Recente artikelen

Recente reacties

Reacties

Laat een reactie achter

Comments are closed.

Spelregels

De redactie waardeert het als je onder je eigen naam reageert.

  1. Comments worden door de redactie gemodereerd. 's Avonds en in het weekend gebeurt dat niet standaard, en kan het dus langer duren voor je opmerking online komt.
  2. Houd het netjes, beschaafd, vriendelijk en respectvol. Niet vloeken of schelden.
  3. Dwaal niet af van het onderwerp (blijf ‘on topic’).
  4. Wees kort, duidelijk en maak een punt.
  5. Gebruik argumenten, geen uitroepen.
  6. Geen commerciële boodschappen.
  7. Niet op de persoon spelen.
  8. Niet discrimineren, aanzetten tot haat of oproepen tot geweld (ook niet voor de grap).
  9. Van bezoekers die een reactie achterlaten op de site wordt automatisch het IP-adres opgeslagen.
  10. De redactie geeft reacties die dreigende taal bevatten door aan de veiligheidscoördinator van de Hogeschool Rotterdam.

Lees hier alle details over onze spelregels.

Aanbevolen door de redactie

Back to Top