Protest op 10 juni gaat door: bezuinigingen zijn nog niet verdwenen
Gepubliceerd: 6 June 2025 • Leestijd: 1 minuten en 32 seconden • Nieuws Dit artikel is meer dan een jaar oud.De val van het kabinet verandert nog niets aan de bezuinigingen op onderwijs en onderzoek, waarschuwen de vakbonden. Dinsdag 10 juni houden ze een grote demonstratie op de Dam in Amsterdam.
[Update 9 juni: dit protest is afgelast wegens stakingen van de NS]
Aanstaande dinsdag tussen 12 uur en half 3 protesteren studenten, docenten, onderzoekers, ondersteunend personeel en sympathisanten tegen de bezuinigingen van meer dan een miljard euro op onderwijs en onderzoek.
Het kabinet is gevallen, maar de bezuinigingen staan nog steeds in de boeken – tot woede van de actievoerders. Afgelopen maanden hielden ze een estafette van protesten aan universiteiten en hogescholen in het hele land. Die protesten monden uit in de aangekondigde landelijke demonstratie.
‘Onderwijs actief gesloopt’
‘Dit kabinet kreeg vaak het verwijt dat er niks uit hun handen kwam en dat Nederland stilstond’, zegt interimvoorzitter Dick Koerselman van vakbond FNV. ‘Voor ons onderwijs geldt dat zeker niet. Dat hebben ze actief gesloopt.’ Hij hoopt dat mensen dinsdag massaal naar Amsterdam komen ‘om duidelijk te maken dat die onzalige plannen zo snel mogelijk van tafel moeten’.
D66-leider Rob Jetten is dinsdag een van de sprekers. Ook Luc Stultiens (GroenLinks-PvdA) en Sandra Beckerman (SP) betreden het podium, net als Abdelkader Karbache (Landelijke Studentenvakbond), Remco Breuker (WOinActie) en enkele anderen.
Hogeschool Rotterdam staat achter protest
De Hogeschool Rotterdam ondersteunt de actie en stelt medewerkers in de gelegenheid aan het protest deel te nemen.
Daarbij zijn er wel een aantal richtlijnen, zodat studenten weten waar ze aan toe zijn. Er zijn geen onderwijsvrije momenten, dus docenten moeten duidelijk en tijdig communiceren als ze wegens het protest afwezig zullen zijn. Studenten moeten zich afmelden als ze willen gaan demonstreren, en toetsen gaan sowieso door, staat in de aanwijzingen op intranet Hint.
Ook de centrale medezeggenschapsraad van de HR spreekt haar steun uit voor de actie.
Werkdruk zal stijgen, denkt men
In de aanloop naar het protest verspreidde vakbond FNV een enquête, die is ingevuld door 1.400 medewerkers van universiteiten. Veruit de meeste van hen verwachten dat de werkdruk gaat stijgen als gevolg van de bezuinigingen en bij 59 procent is dat al gebeurd.
Overigens zou deze demonstratie eigenlijk in Den Haag plaatsvinden, maar in dat deel van het land staakt die dag het NS-personeel, waardoor er geen treinen rijden. Amsterdam is beter bereikbaar.
Tekst: HOP, Bas Belleman/Profielen
Foto: Darice de Cuba
Profielen is ook actief op LinkedIn. Volg ons, blijf op de hoogte en praat mee over actuele onderwerpen.






Laat een reactie achter
Spelregels
De redactie waardeert het als je onder je eigen naam reageert.
Lees hier alle details over onze spelregels.
Aanbevolen door de redactie
Langstudeerders finance & control helpen elkaar over de eindstreep: ‘Zonder deze twee had ik het niet gehaald’
Ingezonden: We moeten AI pauzeren en niet normaliseren op de Hogeschool Rotterdam
Ahmetcan laat studie niet door AI doen, maar studeert samen mét AI
Back to Top