Onderzoek Argos: zes op de tien studentenkamers te duur, gemeenten grijpen nauwelijks in
Gepubliceerd: 31 August 2026 • Leestijd: 1 minuten en 7 seconden • NieuwsZes op de tien kamers op Kamernet zijn te duur: verhuurders vragen gemiddeld 239 euro per maand meer dan toegestaan. In Amsterdam kosten vrijwel alle kamers te veel. Dat blijkt uit onderzoek van het programma Argos.
De journalisten bekeken in juli en augustus meer dan 2.500 advertenties op Kamernet, de grootste aanbieder van studentenkamers in Nederland. Ze vergeleken de gevraagde huurprijzen met de wettelijk toegestane maximumhuur voor een kamer.
Daaruit bleek dat zes op de tien kamers te duur waren. In Amsterdam was 97 procent van de onderzochte kamers te duur, gemiddeld 421 euro meer dan toegestaan. In Leiden en Utrecht ging het om respectievelijk 81 en 72 procent. Enschede, waar de woningnood minder hoog is, komt tot ‘slechts’ 14 procent.
Puntensysteem
De maximumhuur wordt berekend met een puntensysteem en is bedoeld om kamerhuurders te beschermen tegen een te hoge huurprijs. De bovengrens is gebaseerd op onder meer de oppervlakte van de kamer, het aantal huisgenoten en de gedeelde voorzieningen.
Met de Wet betaalbare huur uit 2024 kunnen gemeenten ingrijpen als huisbazen te veel huur vragen. Daar wordt echter nauwelijks gebruik van gemaakt, zegt Argos. In Utrecht en Nijmegen zou geen enkele boete zijn uitgedeeld. Ook in Amsterdam zou het in 2025 om slechts twee verhuurders gaan.
Rotterdam grijpt wel in
Er zijn gemeenten die zich wél actief inzetten. In Rotterdam waren acht op de tien onderzochte kamers te duur, maar daar trad de gemeente honderden keren op.
De hoge huurprijzen hangen samen met het aanhoudende kamertekort. Volgens onderzoek is er een landelijk tekort van meer dan twintigduizend kamers. Veel studenten geven de zoektocht daarom op.
De uitzending van Argos over dit onderwerp is als podcast te beluisteren.
Tekst: HOP, Naomi Bergshoeff
Illustratie: Maus Bulhorst






Laat een reactie achter
Spelregels
De redactie waardeert het als je onder je eigen naam reageert.
Lees hier alle details over onze spelregels.
Aanbevolen door de redactie
Langstudeerders finance & control helpen elkaar over de eindstreep: ‘Zonder deze twee had ik het niet gehaald’
Ingezonden: We moeten AI pauzeren en niet normaliseren op de Hogeschool Rotterdam
Ahmetcan laat studie niet door AI doen, maar studeert samen mét AI
Back to Top