Next stop: abroad! Deze studenten verruilden Rotterdam een half jaar voor Noorwegen en Turkije
Gepubliceerd: 8 October 2025 • Leestijd: 2 minuten en 17 seconden • NieuwsEen semester lang jezelf onderdompelen in een andere leefomgeving, dat deden studenten Lara (22) en Mervenur (25) tijdens hun minor in het buitenland. Best uitdagend, maar onder de streep de moeite waard, vinden ze allebei.

Van Lijnbaan naar Trondheim
Lara, student industrieel product ontwerpen (IPO), begon vorige zomer aan haar Noorse avontuur. Terwijl ze zich voorbereidde op haar reis, verbaasde ze zich over de hoeveelheid papierwerk. ‘Ik vertrok in augustus, maar moest in november van het jaar daarvoor al allerlei formulieren invullen. Dat viel mij wel tegen, maar ik liet dat niet de pret bederven.’
Met koffers vol kleding en een paar lesjes Duolingo achter de rug, stapte ze vorige zomer vol goede moed het vliegtuig in.
Hoge kosten

Eenmaal aangekomen schrok ze van de hoge kosten. ‘Ik had niet verwacht dat alles daar zo duur zou zijn. Voor een halfjaar was ik ongeveer 15.000 euro kwijt. Deels met gespaard en deels met geleend geld overleefde ik het wel, maar ik raad medestudenten aan om genoeg geld op zak te hebben.
Daarnaast vond ze het jammer dat de internationale studenten nogal gescheiden werden van de lokale studenten. ‘Ik had tijdens die minor maar één vak waarin ik het lokaal deelde met Noorse studenten. Die waren eerlijk gezegd ook best gesloten, dus ik trok een groot deel van de tijd op met andere internationale studenten. Gelukkig heb ik wel een Noorse vriendin kunnen maken. Zij is toevallig van plan mij binnenkort te bezoeken, dus daar ben ik erg blij mee’, vertelt Lara.
Ondanks deze tegenvallers heeft ze genoeg waardevolle herinneringen gecreëerd en zichzelf beter leren kennen. Zo kwam ze erachter dat ze best goed tijd in haar eentje kan spenderen en zich ook makkelijk aan kan passen aan andere culturen. Wat ze haar medestudenten mee wil geven: ‘Verwacht er niet te veel van en ga er blanco in. Uiteindelijk is het ook nog eens een mooie toevoeging op je cv’.
Studeren in een stad die nooit stilstaat

Mervenur, studente finance & control, startte in februari 2025 haar avontuur in Istanbul. Een stad die voor haar niet compleet onbekend was, vanwege haar Turkse afkomst. ‘Ik vond het erg fijn dat ik geen last had van een taalbarrière en voelde me dus ook snel thuis. Istanbul is een drukke stad die 24/7 leeft, maar na een poosje miste ik eerlijk gezegd wel de rust in Nederland.’
Tijdens haar minor in Turkije ontdekte ze dat ze best sociaal is. ‘Dat is een kant van mezelf die ik eerst niet zo snel durfde te tonen in Nederland, maar na mijn minor wel doe.’
Ze zou het zeker opnieuw doen. Ze raadt medestudenten aan om genoeg vooronderzoek te doen voor vertrek naar het buitenland. ‘Let ook op de weersomstandigheden, dan weet je of je genoeg warme of juist koude kleding mee moet nemen’, geeft ze nog als praktische tip.
Meer weten?
Om studenten te inspireren een periode in het buitenland te studeren of stage te lopen, organiseert de hogeschool woensdag 8 oktober op Kralingse Zoom het buitenlandevent ‘Next stop: abroad! Study and Intern Across the World’ van 16:30 tot 18:30 uur. Daar leer je alles over studeren over de grens. Als je wilt weten of het iets voor jou is, neem dan een kijkje tijdens het event en laat je inspireren door medestudenten. Wie weet studeer jij over een aantal maanden abroad!
Tekst: Halima Tamimi
Foto’s: Lara, Mervenur






Laat een reactie achter
Spelregels
De redactie waardeert het als je onder je eigen naam reageert.
Lees hier alle details over onze spelregels.
Aanbevolen door de redactie
Langstudeerders finance & control helpen elkaar over de eindstreep: ‘Zonder deze twee had ik het niet gehaald’
Ingezonden: We moeten AI pauzeren en niet normaliseren op de Hogeschool Rotterdam
Ahmetcan laat studie niet door AI doen, maar studeert samen mét AI
Back to Top