Kabinet: miljoenen extra voor bouw studentenkamers
Gepubliceerd: 21 September 2026 • Leestijd: 1 minuten en 20 seconden • NieuwsDe regering trekt tientallen miljoenen uit voor de bouw van studentenkamers. Dat staat in een nieuw ‘actieplan’ dat de woningbouw in beweging moet krijgen.
Een paar weken geleden bleek dat het landelijk tekort aan studentenwoningen nauwelijks afneemt: het blijft rond de twintigduizend steken, maakte kenniscentrum studentenhuisvesting Kences bekend.
Vandaag presenteert de minister van Volkshuisvesting een lijst met maatregelen om dat tekort naar beneden te krijgen. Zo trekt het kabinet vanaf 2029 jaarlijks 60 tot 65 miljoen euro uit voor de bouw van ‘onzelfstandige woningen’, zoals studentenkamers. Nu is dat nog 25 miljoen. Die bedragen staan in een actieplan voor de woningbouw.
Ook provincies en gemeenten moeten voor meer studentenkamers gaan zorgen. Zij moeten afdwingen dat zestig procent van de nieuwbouw voor studenten uit onzelfstandige woningen bestaat.
Minder belasting
Woningcorporaties betalen sinds 2006 vennootschapsbelasting. Dat kost ze nu bijna een miljard euro. Het is de corporaties een doorn in het oog: al het geld dat de overheid afroomt, kan niet in nieuwe huizen geïnvesteerd worden.
Het kabinet schrapt deze belasting nog niet, maar komt de corporaties wel tegemoet met een andere maatregel: ze mogen meer rente aftrekken van de belastingen. Dat scheelt mogelijk enkele honderden miljoenen euro’s.
Concrete bouwplannen
In het actieplan staat niets over het voornemen om meer te gaan bouwen op de campussen van hogescholen en universiteiten. In een recent antwoord op Kamervragen van het CDA over studentenhuisvesting zegt de minister dat ze hier later dit jaar op terugkomt.
Wel claimt ze in de antwoorden dat in de negentien grootste studentensteden ‘definitieve bouwplannen’ zijn voor 17 duizend studentenwoningen. Ook zouden er ‘voorlopige bouwplannen’ zijn voor nog eens bijna 18 duizend woningen.
Dat wil niet zeggen dat het tekort van 20 duizend studentenwoningen daarna is opgelost, zo legde de directeur van Kences begin deze maand uit. Door de woningnood hebben veel jongeren de zoektocht namelijk opgegeven. Zodra er huizen bijkomen, gaan zij mogelijk alsnog op zoek naar een eigen kamer en kan het tekort dus weer stijgen.
Tekst: HOP, Olmo Linthorst
Illustratie: Maus Bullhorst
Schrijf je in voor onze wekelijkse nieuwsbrief!
Profielen is ook actief op LinkedIn. Volg ons, blijf op de hoogte en praat mee over actuele onderwerpen.






Laat een reactie achter
Spelregels
De redactie waardeert het als je onder je eigen naam reageert.
Lees hier alle details over onze spelregels.
Aanbevolen door de redactie
Bedrijfsbureau en zorgstructuur van de RAC blijven na domeinvorming voorlopig nog bestaan
Blog Kristel: Vier jaar lang, en dan ineens weg
Het onderzoek van Sanjay Drigpal: Waarom we risico’s onderschatten als de economie meezit
Back to Top