‘Sociale onveiligheid vind ik verschrikkelijk’
Gepubliceerd: 10 January 2013 • Leestijd: 2 minuten en 24 seconden • Nieuws Dit artikel is meer dan een jaar oud.Gisteren verscheen het rapport over het werkklimaat bij RBS (Rotterdam Business School) dat leidde tot het vertrek van de directeur van dit instituut. Profielen sprak hierover met collegevoorzitter Ron Bormans.
De directeur van RBS treedt terug en ook de onderwijsmanager ibl (international business and languages) komt niet terug in het nieuw te vormen managementteam van RBS. Een ingrijpende beslissing.
‘Ja, en plezierig vind ik het niet. Maar sociale onveiligheid in een organisatie vind ik verschrikkelijk en niet te tolereren. Overigens betekent dat ook dat wij op onze beurt de directeur en onderwijsmanager respectvol zullen behandelen. Sociale veiligheid is belangrijk voor alle betrokkenen. We gaan met beiden het gesprek aan over hoe zij hun loopbaan gaan voortzetten, bij voorkeur door een werk-naar-werktraject.’
Van 2000 tot 2012 had RBS een tweekoppige directie. De tweede man van RBS, met personeelszaken in zijn portefeuille, werkt nu elders in de organisatie. Heeft dit onderzoek ook gevolgen voor hem?
‘Nee. Het rapport geeft daartoe geen aanleiding. Ik zal met hem een evaluatiegesprek voeren, maar voor hem zijn er geen consequenties verbonden aan het onderzoek.’
Het medewerkertevredenheidsonderzoek (mto) van RBS verscheen in juli 2011. Daarin stond onder andere dat vijftien procent van de medewerkers weleens agressie en geweld op de werkvloer ervoer. Waarom greep het cvb niet eerder in?
‘Het voormalige cvb wilde RBS als instituut opheffen en de opleidingen over de andere economische instituten verdelen. In aanloop daar naartoe besloot men niet in te grijpen bij RBS, dat immers zou ophouden te bestaan. Terugkijkend had dat wel moeten gebeuren. Dat vindt Gerard van Drielen (tot voor kort de portefeuillehouder van RBS, red.) nu ook.’
De onderzoekers vinden dat “het cvb ondanks de voorgenomen herschikking meer had moeten doen en voldoende aanleiding had om in ieder geval het mto tot onderwerp van diepgaande analyse en maatregelen te verheffen”. “Het kan niet zo zijn”, schrijven ze, “dat de uitkomsten van het mto en de consequenties en maatregelen die daar al dan niet aan worden verbonden, de exclusieve verantwoordelijkheid zijn van de instituutsdirectie.” Ze raden aan het portefeuillehouderschap na drie of vier jaar te rouleren.
Gaat dat ook gebeuren?
‘Dat is al gebeurd. Met ingang van 1 januari is de portefeuilleverdeling behoorlijk gewijzigd. RBS maakt nu deel uit van mijn takenpakket. Ik onderschrijf overigens van harte de conclusie van de onderzoekers dat mto’s en eventuele daaraan verbonden conclusies niet alleen de verantwoordelijkheid zijn van de betrokken instituutsdirecties. Dat gaan we vanaf nu anders doen.’
Begin 2011 publiceerde Profielen dat de declaraties van directeuren zes jaar lang niet waren gecontroleerd. De dienst amc (auditing, monitoring and control) deed daarna onderzoek naar de declaraties, maar dat onderzoek is nooit openbaar gemaakt. Hebben de RBS-onderzoekers dit rapport kunnen lezen? En heeft de inhoud daarvan nog een rol gespeeld?
‘De onderzoekers hebben van de mensen met wie ze gesproken hebben een beperkt aantal vragen gekregen over het reisgedrag. Naar dat deel van het declaratieonderzoek hebben ze gekeken en vastgesteld dat een en ander volgens de richtlijnen is verlopen.’
De onderzoekers constateerden ook “dat er weinig inhoudelijke en organisatorische samenwerking is binnen RBS. Het eigen belang van de opleidingen stond voorop.” Daarnaast blijkt uit de Nationale Studentenenquête en uit de Keuzegids dat studenten matig tot onvoldoende tevreden zijn over het onderwijs bij RBS. Een hele opgave om dit tij te keren.
‘Cees van der Kraan, de interim-directeur, heeft als opdracht meegekregen om een nieuw managementteam samen te stellen. Dit nieuwe team moet er op 1 mei zijn en dan direct, en samen met de RBS-medewerkers, aan de slag gaan met het verbeteren van de samenwerking van opleidingen binnen RBS. Ik ben ervan overtuigd dat de tevredenheid van de medewerkers met sprongen vooruit zal gaan en dat de studenttevredenheid daarin meegaat.’
Dorine van Namen






Wat bedoelen ze met sociale onveiligheid? Is dat weer een nieuwe onderwijsterm?