Ga direct naar inhoud
Profielen | Profielen translated
14 juli 2026

Zwart logo Profielen

Onafhankelijk nieuws van de Hogeschool Rotterdam

Hoogopgeleide jongeren maken zich meer zorgen over milieuvervuiling

Gepubliceerd: 10 November 2025 • Leestijd: 1 minuten en 6 seconden • Nieuws

Vind je milieuvervuiling een groter probleem dan criminaliteit? Dan is de kans groot dat je aan een hogeschool of universiteit hebt gestudeerd, blijkt uit CBS-onderzoek naar de opvattingen van jongeren tot 25 jaar.

In 2018 noemde slechts 30 procent van de jongvolwassenen tot 25 jaar de criminaliteit als een groot probleem. Zes jaar later is dat 49 procent geworden, blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek.

De zorgen om milieuvervuiling waren in 2018 al groter: dat najaar begon Greta Thunberg met haar schoolstaking, die over de hele wereld navolging kreeg. Ook die zorgen zijn toegenomen: van 45 naar 49 procent.

Hbo en wo

Opvallend is het verschil tussen (oud)studenten van het hoger onderwijs en jongeren die een mbo-opleiding volgden of alleen voortgezet onderwijs hebben doorlopen. De hbo’ers en wo’ers maken zich relatief veel zorgen over het milieu, terwijl de andere groep de criminaliteit het voornaamste probleem vindt.

In het onderzoek naar hun opvattingen vroeg het CBS ook of jongeren problemen zien in de ‘hoeveelheid mensen’ in Nederland. Daarover maken zij zich iets minder zorgen dan over milieuvervuiling en criminaliteit.

Grafiek kwesties die van belang zijn voor studenten naar onderwijsniveau

Niet alle CBS-cijfers over jongeren zijn uitgesplitst naar onderwijsniveau. In de eveneens verschenen Landelijke Jeugdmonitor 2025 kijken de statistici bijvoorbeeld naar het welzijn van jongeren, los van de opleiding die ze volgen.

Met de meeste jongeren gaat het goed, maar het kan beter. Van de 18- tot 25-jarigen is 81 procent gelukkig en dat percentage lag elf jaar geleden op 90 procent. Al voor de coronacrisis daalde dit naar zo’n 86 procent, maar de pandemie gaf een knak waar sommige jongeren kennelijk nog steeds niet allemaal van zijn hersteld.

Tekst: HOP, Bas Belleman
Grafiek: HOP, bron: CBS
Illustratie: Demian Janssen

Schrijf je in voor onze wekelijkse nieuwsbrief!


Recente artikelen

Recente reacties

Reacties

Laat een reactie achter

One Response to Hoogopgeleide jongeren maken zich meer zorgen over milieuvervuiling

  1. Waarom heb ik het idee dat de zorgen vooral voortvloeien uit de dagelijkse beleving.. Hogeropgeleiden wonen vaker in een duurdere wijk waar zowel de ‘ diversiteit’ lager is, als ook de criminaliteit.
    Nu word dit vaak gegooid op socio-economisch vlak, echter zeggen recente onderzoeken ook iets anders, namelijk: diversiteit (a.k.a. cultuur(verschillen).

    Zo ervaren mensen die (zoals ik) in achterstandswijken veel meer criminaliteit, en hebben mensen in duurdere wijken er veel minder last van.

Spelregels

De redactie waardeert het als je onder je eigen naam reageert.

  1. Comments worden door de redactie gemodereerd. 's Avonds en in het weekend gebeurt dat niet standaard, en kan het dus langer duren voor je opmerking online komt.
  2. Houd het netjes, beschaafd, vriendelijk en respectvol. Niet vloeken of schelden.
  3. Dwaal niet af van het onderwerp (blijf ‘on topic’).
  4. Wees kort, duidelijk en maak een punt.
  5. Gebruik argumenten, geen uitroepen.
  6. Geen commerciële boodschappen.
  7. Niet op de persoon spelen.
  8. Niet discrimineren, aanzetten tot haat of oproepen tot geweld (ook niet voor de grap).
  9. Van bezoekers die een reactie achterlaten op de site wordt automatisch het IP-adres opgeslagen.
  10. De redactie geeft reacties die dreigende taal bevatten door aan de veiligheidscoördinator van de Hogeschool Rotterdam.

Lees hier alle details over onze spelregels.

Aanbevolen door de redactie

Back to Top