Je herkent het vast wel. Je zit een heel schooljaar in een vast ritme, je gaat naar school of geeft les, hebt je afspraken en deadlines en weet inmiddels precies hoe je dagen eruitzien. Maar zodra de zomervakantie aanbreekt, verandert dat ineens: totale vrijheid. En wat is het dan weer lastig om na die vakantie in je ritme te komen!
Ik dacht eerst dat ik daar misschien een beetje alleen in was, maar toen ik het met collega’s en medestudenten besprak, bleek dat zij dit herkenden. We konden niet wachten tot de vakantie begon. Even geen deadlines, geen volle agenda en geen verplichtingen. Maar na een tijdje vakantie kwam er toch ook weer dat gevoel: laat school en werk maar weer beginnen, daar ben ik eigenlijk wel aan toe.
Hoe kan het eigenlijk dat we die twee gevoelens hebben? We hebben vakantie juist nodig om op te laden, maar verlangen na een tijdje ook weer naar ons vertrouwde ritme. Best dubbel, toch?
Zelf merkte ik het ook. Na de laatste administratieve werkzaamheden voor mijn baan in het onderwijs en de deadlines voor school was ik helemaal uitgecheckt. Laptop dicht en: vakantiemodus aan! De eerste dagen moest mijn hoofd wel even wennen. Van constant bezig zijn naar ineens alle vrijheid hebben. Maar na een dag of drie zat ik helemaal in de vakantiemodus. Heerlijk!
En toen begon ik weer. Lesgeven, mijn afstudeeronderzoek oppakken en bepaalde vakken afronden. Opeens kost alles weer energie. Alsof ik opnieuw moet ontdekken hoe ik mijn dagen moet indelen en mijn lessen moet voorbereiden. Heel even vraag ik me zelfs af: Zit het lesgeven nog wel in me? Haha, nee grapje, dat zit er gelukkig nog wel in. Maar na zo’n lange periode eruit te zijn geweest, voelt het toch alsof je er weer even in moet komen.
Wat zou dit nou eigenlijk zijn? Misschien heeft het wel te maken met het feit dat we tijdens een schooljaar voortdurend bezig zijn met plannen, schakelen en vooruitdenken. Je weet wanneer je moet opstaan, wat er die dag van je wordt verwacht en welke taken er nog op je liggen te wachten. Je dagelijkse ritme geeft houvast, ook als het soms behoorlijk druk is.
Tijdens de vakantie valt dat grotendeels weg. Je hebt meer vrijheid en kunt je dagen zelf indelen. Dat is heerlijk! Maar wanneer school en werk weer beginnen, moet je opnieuw schakelen.
Misschien is het dus helemaal niet zo gek dat we sneller uit ons ritme zijn dan dat we er weer in komen. Blijkbaar hebben we zowel rust als structuur nodig. En misschien hoeven we daarom niet meteen van onszelf te verwachten dat we op de eerste werkdag weer helemaal op volle toeren draaien. Misschien ben ik zelf ook nog gewoon even aan het zoeken naar mijn ritme. En eerlijk? Dat is helemaal niet erg.
Laat een reactie achter
Spelregels
De redactie waardeert het als je onder je eigen naam reageert.
Lees hier alle details over onze spelregels.
Back to Top