Ga direct naar inhoud
Profielen | Profielen translated
14 juli 2026

Zwart logo Profielen

Onafhankelijk nieuws van de Hogeschool Rotterdam

Photo of author

Na de lerarenopleiding Nederlands geeft Menno zijn studiecarrière een vervolg met de master pedagogiek. Hij schrijft het liefst satirische stukken en anekdotes over het broeierige studentenleven – er is al genoeg onheil in de wereld. Niettemin gaat hij beladen onderwerpen, zoals koken, vakantiebestemmingen en online dating ook niet uit de weg.

Foto: Paul van der Blom

Recente blogs

Recente artikelen

Blog

Trumps Amerika: een gokspel bij de bookmaker 

Gepubliceerd: 1 April 2025 • Leestijd: 1 minuten en 24 seconden • Menno

Na de inauguratie van Trump in januari openden de bookmakers direct hun notitieblokken: hoe groot zou de chaos in zijn tweede regeerperiode worden? De inzet? De toekomst van een land met 340 miljoen inwoners. Miljoenen Amerikanen brachten hun stem uit, alsof ze fiches op de roulettetafel van de democratie gooiden. En ook ik waagde een gokje. Inmiddels, een paar maanden later, word ik royaal uitbetaald. 

Mijn grootste inzet lag op de vrijheid van meningsuiting en de vrijheid van onderwijs, waarvan ik voorspelde dat Trump ze met harde hand zou inperken. En jawel, de jackpot viel: tientallen universiteiten kregen afgelopen week een dreigbrief uit het Witte Huis. Doen ze niets tegen klachten van antisemitisme (lees: politieke uitingen en studentenactivisme), dan wordt hun subsidie ingetrokken. Met financiële druk dwingt Trump universiteiten om hun beleid en toelatingseisen te hervormen. 

En de inleg betaalt nóg meer uit: Mahmoud Khalil, een van de organisatoren van de pro-Palestijnse protesten aan Columbia University, dreigt te worden uitgezet. Niet omdat hij een misdaad heeft gepleegd, maar omdat hij zich op het verkeerde politieke speelveld begeeft. Khalil heeft een geldige green card, maar dat blijkt onder Trump net zo onzeker als een slecht getimede weddenschap. Hoeveel buitenlandse studenten volgen? Hoeveel visa worden er nog ingetrokken? De universiteiten staan onder druk, en studenten met de ‘verkeerde’ mening lopen risico. 

Maar ik had nog een tweede paard in de race: de media. En ook daar is Trump op oorlogspad. Hij heeft smaadklachten ingediend tegen verschillende mediabedrijven en met succes: ABC News en Meta schikten voor tientallen miljoenen dollars. Een klinkende overwinning in zijn strijd tegen de ‘fake news’-industrie. 

Wat mij blijft verbazen, is hoe lijdzaam veel Amerikanen alles ondergaan. Ook in 2016, toen Trump voor het eerst werd gekozen, zagen velen het vooral als een probleem voor ‘anderen’. Maar rechten zijn geen privilege – ze zijn een garantie, simpelweg omdat je mens bent. 

In 2028 gaan de bookmakers weer open. Wat wordt de volgende inzet? Hoe liggen de kaarten dan op tafel? Eén ding is zeker: het spel is nog lang niet uitgespeeld. 

Schrijf je in voor onze wekelijkse nieuwsbrief!


Recente blogs

Recente artikelen

Reacties

Laat een reactie achter

One Response to Blog Menno: Trumps Amerika: een gokspel bij de bookmaker 

  1. Bummer heavy sigh. En hier in Europa moeten we nota bene stoppen met diversiteitsbeleid in onze bedrijven om zaken te kunnen blijven doen met Amerika… Waar ik me in deze tijden aan vasthoud is de golfbeweging van de geschiedenis en de wetenschap dat er na iedere nacht weer een dag aanbreekt. Al zullen Trump en zijn trawanten in de VS maar ook onze eigen politieke partijen hier, er alles aan doen om te zorgen dat dat patroon, dat progressieve en conservatieve machten elkaar afwisselen, doorbroken wordt. Daarom bedacht ik me dat we vooral zelf respect en medeleven moeten blijven tonen voor onze medemens (Oekraiener, Palestijn, jood, queer, Trump-supporter, PVV-stemmer) en daar dan een soort tegenbeweging van radicale compassie mee uitbouwen. Wat ze aan de top ook willen: wij blijven elkaar met respect bejegenen en beschermen… dat hoop ik tenminste.

Spelregels

De redactie waardeert het als je onder je eigen naam reageert.

  1. Comments worden door de redactie gemodereerd. 's Avonds en in het weekend gebeurt dat niet standaard, en kan het dus langer duren voor je opmerking online komt.
  2. Houd het netjes, beschaafd, vriendelijk en respectvol. Niet vloeken of schelden.
  3. Dwaal niet af van het onderwerp (blijf ‘on topic’).
  4. Wees kort, duidelijk en maak een punt.
  5. Gebruik argumenten, geen uitroepen.
  6. Geen commerciële boodschappen.
  7. Niet op de persoon spelen.
  8. Niet discrimineren, aanzetten tot haat of oproepen tot geweld (ook niet voor de grap).
  9. Van bezoekers die een reactie achterlaten op de site wordt automatisch het IP-adres opgeslagen.
  10. De redactie geeft reacties die dreigende taal bevatten door aan de veiligheidscoördinator van de Hogeschool Rotterdam.

Lees hier alle details over onze spelregels.

Back to Top