Directeur en cvb-voorzitter reageren op opsplitsen RAC: ‘Erop toezien dat kracht van de RAC behouden blijft’
Gepubliceerd: 6 November 2025 • Leestijd: 2 minuten en 38 seconden • NieuwsDe boodschap over de reorganisatie is ‘hard bij ons binnengekomen’, reageert Roland van der Poel, directeur van de RAC, op het voorgenomen cvb-besluit om de opleidingen van ‘zijn’ instituut te verdelen over de vijf nieuwe kennisdomeinen. Van der Poel zegt het als zijn taak te zien om ‘erop toe te zien dat de kracht van de RAC — de praktijkgerichtheid, de persoonlijke benadering en het sterke netwerk met het werkveld — behouden blijft’.

De directeur gaat de komende periode op zijn instituut in gesprek over de reorganisatie. Daarbij ‘verkennen we wat het betekent voor de opleidingen, teams en studenten. Zo verzamelen we vragen, bespreken we zorgen en halen we goede ideeën op voor de verdere invulling. De opbrengst van deze gesprekken wordt vervolgens meegenomen in de verdere uitwerking van de domeininrichting’.
Van der Poel meldt op schriftelijke vragen van Profielen dat de domeinvorming ‘in principe aansluit’ bij het gedachtegoed van de RAC waar de afgelopen jaren gewerkt is ‘aan meer samenwerking tussen opleidingen rond drie domeinen’.
‘Primaire doel is studenten opleiden voor arbeidsmarkt’
In reacties op de reorganisatie stellen medewerkers dat het doorstromen van Ad’ers naar bacheloropleidingen, wat het cvb als argument voor het plan noemt, nooit het doel is geweest. Van der Poel bevestigt dat. ‘De Associate degree is een zelfstandige opleiding met een eigen beroepsgericht eindniveau, zoals vastgelegd in de Wet op het Hoger Onderwijs en Wetenschappelijk Onderzoek (WHW). Het primaire doel is studenten op te leiden voor de arbeidsmarkt.’ Maar, voegt hij er aan toe ‘Tegelijkertijd hebben we altijd ruimte geboden aan studenten die willen doorstuderen naar een bacheloropleiding’.
Het bestuur vindt dat laatste, met de domeinvorming, van belang, antwoordt cvb-voorzitter Sarah Wilton-Wels via e-mail op vragen van Profielen. ‘We kiezen ervoor om doorlopende leerlijnen te versterken en Ad, bachelor, master en professional doctorate opleidingen – gericht op hetzelfde deel van de arbeidsmarkt – bij elkaar te brengen. Dit volgt uit de ambities die we gesteld hebben in de strategische agenda.’
‘Focus op de doorlopende leerlijn’
‘Om te komen tot de vijf domeinen’, gaat Wilton-Wels verder, ‘zijn verschillende scenario’s onderzocht. In de ontwikkeling van deze scenario’s hebben we vastgesteld dat onze organisatiestructuur het beste aansluit op onze ambities vanuit de focus op de doorlopende leerlijn. Dit zijn de strategische ambities die het college samen met directeuren heeft vastgesteld. De keuzes die wij met elkaar maken in het versterken van de organisatiestructuur zijn ook ondersteunend aan onze doelstellingen en daarmee ook aan onze doelstellingen ten aanzien studentenaantallen.’
De keuze voor het reorganisatieplan, en daarmee voor het verdelen van de Ad-opleidingen over de domeinen, brengt ook risico’s met zich mee, realiseert het college zich. Wilton-Wels: ‘Daarom is een aantal voorwaarden verbonden aan het voorgenomen besluit. Belangrijk is dat alle studenten, daarmee uiteraard ook de Ad-student zich thuis voelt bij de Hogeschool Rotterdam en kan rekenen op de goede zorg-structuur en de aandacht krijgt die de student mag verwachten. Het vraagstuk over merknaam (Rotterdam Academy, red.) en positionering is onderdeel van een vervolgstap die daarna wordt gezet. De uitwerking van de voorwaarden en de aandachtspunten wordt nu opgepakt’.
‘Keuze ondersteunt ons als gehele organisatie’
De collegevoorzitter begrijpt dat medewerkers van de RAC willen dat de RAC blijft voortbestaan ‘zoals we dit nu met elkaar georganiseerd hebben’. ‘De keuze die wij maken als college is echter gericht op een structuur die ons op de langere termijn als gehele organisatie ondersteunt’.
Tekst en foto: Jos van Nierop
Schrijf je in voor onze wekelijkse nieuwsbrief!
Profielen is ook actief op LinkedIn. Volg ons, blijf op de hoogte en praat mee over actuele onderwerpen.






‘De keuze die wij maken als college is echter gericht op een structuur die ons op de langere termijn als gehele organisatie ondersteunt’?
Op basis van waarvan wordt deze conclusie getrokken? Waarom wordt dit niet transparant onderzocht en onderbouwd? Waarom worden strategische partners hier niet in meegenomen? Waarom is het belang vanuit het studentperspectief niet meegenomen in de besluitvorming?
En worden er ook bestuurlijke consequenties verbonden aan dit besluit als blijkt dat de instroom en het studentsucces van Ad-studenten afneemt?
En dan als voorzitter de RAc-medewerkers die opkomen voor hun idealen wegzetten als korte termijn denkers die niet bijdragen aan de Hogeschool als instelling is zo makkelijk.
Ik mis Ron…
Als student vind ik dit een slechte zaak.
@anoniempje: Wat vind je een slechte zaak, en waarom?
Sterkte collega’s van RAC in Rotterdam. Wat een harde en minder goed te begrijpen beslissing (op basis van het artikel hierboven). Collegiale groet vanuit Utrecht (Juup de Kanter Iad HU)