LSVb wil meer mbo’ers naar het hbo
Gepubliceerd: 6 September 2016 • Leestijd: 1 minuten en 9 seconden • Nieuws Dit artikel is meer dan een jaar oud.Hoe krijgen we mbo’ers weer naar het hbo? De Landelijke Studenten Vakbond roept op tot actie om de tweedeling in het onderwijs te bestrijden, anders gaat er veel talent verloren.
De notitie van de LSVb kon nauwelijks beter getimed zijn. Gisteren kondigde minister Bussemaker maatregelen aan om gelijke kansen in het onderwijs te bevorderen. Zij trekt onder meer 7,5 miljoen euro uit om de overgang van mbo naar hbo te versoepelen.
Doorstuderen in de min
Die overstap valt inderdaad niet mee, schrijft de LSVb vandaag. Het percentage mbo’ers dat gaat doorstuderen is de afgelopen tien jaar met een kwart afgenomen. Vooral niet-westerse allochtone jongens wagen de sprong naar het hbo minder vaak.
Geld speelt daarbij een rol: één op de drie mbo’ers zegt om financiële redenen niet door te stromen. Maar ook de strengere toelatingseisen bij de pabo’s wegen mee. Bovendien krijgen mbo’ers sinds 2015 niet altijd meer toegang tot de opleiding van hun keuze.
Speciale introductieprogramma’s
De LSVb doet in de notitie enkele aanbevelingen. Extra geld is noodzakelijk, maar niet de enige oplossing. Onderwijsinstellingen zouden bijvoorbeeld speciale introductieprogramma’s kunnen aanbieden om eerste-generatiestudenten alvast bekend te maken met studeren.
Betrek ook studentenverenigingen en medezeggenschapsorganisaties bij zulk beleid, oppert de studentenvakbond. En experimenteer eens met lager collegegeld voor bepaalde groepen studenten.
Hogeschool Rotterdam
Hogescholen en mbo-instellingen zoeken zelf ook naar oplossingen. De Hogeschool Rotterdam bijvoorbeeld werkt samen met het mbo om de doorstroom zo soepel mogelijk te maken, bijvoorbeeld door schakelprogramma’s aan te bieden. Collegevoorzitter Ron Bormans zegt zich voorlopig te concentreren op de pabo en de economische opleidingen.
HOP, Irene Schoenmacker
Illustratie: Gina Borsje






Laat een reactie achter
Spelregels
De redactie waardeert het als je onder je eigen naam reageert.
Lees hier alle details over onze spelregels.
Aanbevolen door de redactie
Langstudeerders finance & control helpen elkaar over de eindstreep: ‘Zonder deze twee had ik het niet gehaald’
Ingezonden: We moeten AI pauzeren en niet normaliseren op de Hogeschool Rotterdam
Ahmetcan laat studie niet door AI doen, maar studeert samen mét AI
Back to Top