Ga direct naar inhoud
Profielen | Profielen translated
4 augustus 2026

Zwart logo Profielen

Onafhankelijk nieuws van de Hogeschool Rotterdam

senior beleidsadviseur bij de afdeling Onderwijskwaliteit Margo Pluijter poseert bij Blaak 555 voor Humans of HR.

‘Met minder vlees eten en niet vliegen alleen, kom je er niet’

Margo Pluijter is senior beleidsadviseur bij de afdeling Onderwijskwaliteit. In de weekenden protesteert ze regelmatig op de A12 tegen fossiele subsidies. ‘Met minder vlees eten en niet vliegen alleen, kom je er niet.’

‘Ik werk al 13 jaar bij de hogeschool, in verschillende rollen. Op deze plek zit ik eigenlijk nog maar net. Bij de afdeling Onderwijskwaliteit zit ik in een themagroep studentgerichte omgeving. Dat gaat zowel over het zorgen dat studenten zich thuis voelen als over het benutten van talenten.

‘Belangrijk voor het thuis voelen, is dat een docent een sfeer in de klas weet te scheppen waarbij iedereen er mag zijn en zich uitgenodigd voelt zijn mond open te doen en tot zijn recht te komen. Inclusie dus en jezelf kunnen zijn. Elke dag is het voor docenten weer een enorme kunst om dat in een klas met dertig verschillende mensen te realiseren.

‘Belangrijk voor het thuis voelen, is dat een docent een sfeer in de klas weet te scheppen waarbij iedereen er mag zijn.’

‘De laatste twee jaar houd ik me in dat kader ook veel bezig met beeldcoaching. Dan kom ik in de klas naar aanleiding van een vraag van een docent over iets dat speelt in de interactie met studenten. Die beeldcoaching gaat uit van de didactiek van hoge verwachtingen. De gedachte daarachter is dat jij als docent door de manier waarop je vragen stelt en feedback geeft aan studenten, kunt laten zien dat je vertrouwen hebt in ze.

‘Didactiek van hoge verwachtingen, is een heel gerichte methode die je ontzettend goed met camera kunt vangen. Ik vind het erg leuk om dat hele grote begrip van “tot je recht komen” heel klein te maken, door er samen met een docent naar te kijken. Gewoon door met elkaar de interactie te bekijken die de docent met een student heeft.

‘De valkuil voor veel docenten is om heel veel te gaan zenden en te weinig te luisteren. Ik merk dat het heel vaak gebeurt dat we samen naar de videobeelden kijken en dat een docent zegt: “Hè, die student wilde daar wat zeggen en ik heb het helemaal niet gezien. Ik gaf hem de ruimte niet.”

‘Ook al lijkt het op het eerste gezicht lastig voor de student; juist door hem die ruimte te geven en meer uit te dagen, leert hij meer.’

‘Dan realiseer je dat je vaak uit goede bedoelingen een student wil helpen, door het voor hem in te vullen. Maar als je wat meer tijd en ruimte zou geven, dan komt er vaak ook meer uit. Ook al lijkt het op het eerste gezicht lastig voor de student, juist door hem die ruimte te geven en meer uit te dagen, leert hij meer. Dát herkennen, dat is belangrijk. 

‘Dat doe ik dus doordeweeks. In het weekend kom ik op een andere manier in actie. Ik ben iemand die zich wel vaker uitspreekt en in het verleden vaker de straat op is gegaan. Maar tot een jaar of twee geleden probeerde ik het voor wat betreft duurzaamheid vooral zelf een beetje goed te doen. Ik stemde groen, ik leefde bewust, maar veel meer deed ik niet. Toch merkte ik dat je er met alleen dat, niet komt.

‘Het klimaatprobleem en alles wat daar bijhoort, is zo groot, veel omvattend en hardnekkig. Dat verander je niet door als goedwillende burger wat minder vlees te eten, niet te vliegen en op een partij te stemmen die dat steunt. Daar is meer voor nodig.

‘De fossiele industrie – een van de grootste veroorzakers van klimaatverandering – is zoveel sterker en zoveel beter georganiseerd. Het speelveld is niet eerlijk. Dus dat maakte dat ik meer geïnteresseerd raakte in de mensen en groepen die zich daarover uitspraken. Mensen die de samenleving confronteren en zeggen: “Stop, dit moet echt anders.” Zo kwam Extinction Rebellion op mijn pad.

‘De eerste keer dat ik meedeed op de A12 trof mij de enorme diversiteit aan leeftijden. Maar ook de bewogenheid van zo’n enorme groep die zegt: tot hier en niet verder. Dat raakte me echt. Zo ben ik erin gerold. Mensen die zich uitspreken over iets dat hen aan het hart gaat, dat is mooi.

‘De bewogenheid van zo’n enorme groep die zegt: tot hier en niet verder. Dat raakte me echt.’

‘Wat me echt is bijgebleven, is die keer anderhalf jaar terug dat we de A12 op gingen en dat er tegelijkertijd ook boze boeren demonstreerden. In de trein op weg naar Den Haag, zaten we samen in hetzelfde treinstel en raakten we in gesprek. Niet vijandig maar eerlijk en open. Er ontstond echt begrip voor elkaar en respect voor dat we beiden opkomen voor wat ons aan het hart gaat.

‘We hadden een gemene deler: de zorg over een regering die geen maatregelen neemt en alsmaar aan het uitstellen is. We hebben elkaar succes en een vreedzame actie gewenst. Die verbondenheid, was bijzonder.

‘Hoewel het echt anders is dan wat ik doordeweeks doe, zie ik toch ook parallellen met mijn werk op de Hogeschool Rotterdam. Dat zit hem vooral in verwachtingen hebben, ongemak aangaan, overtuigingen hebben en je ergens over uitspreken.

‘Ik vind het soms best spannend om hierover in gesprek te gaan met collega’s. Want je praat over waarden en gedrag is dat is lastig, maar geen reden om het niet te doen. Eigenlijk is het vragen aan elkaar stellen het belangrijkste, net als bij didactiek van hoge verwachtingen. De eerste keer dat ik naar de A12 ging, spotte ik ook collega’s. Dat vond ik erg mooi. Het idee dat ik hier niet alleen in sta.’ 

Ken of ben jij iemand met een verhaal voor Humans of HR? We horen het graag! Stuur een mailtje naar profielen@hr.nl

Tekst en foto: Sanne van der Most

Schrijf je in voor onze wekelijkse nieuwsbrief!


Gepubliceerd: 31 January 2025 • Humans of Hogeschool Rotterdam

Humans of HR

Reacties

Laat een reactie achter

7 Responses to ‘Met minder vlees eten en niet vliegen alleen, kom je er niet’

  1. Naar mijn mening is het gewoon schofterig om op een (auto)snelweg te gaan zitten waardoor je mensen in gevaar brengt, expres pest en meer uitstoot creëert.

    Top bezig, de klimaat extremisten.

  2. Ik bewonder je inzet en moed, Margo. Mijn zegen heb je. En dapper dat je dit hier openbaar durft te vertellen ondanks de gebruikelijke huisnarren hier die het allemaal wel weer zullen afkraken.

    Iedereen met een beetje verstand ziet dat onze overheid tesamen met het bedrijfsleven zich enkel laat motiveren door winstbejag, en dat zij geen enkele stap zullen zetten in de oplossing van de klimaatcrisis zonder maatschappelijke druk van onderop. Zet ‘m op!

  3. ER is een terroristische organisatie. Niemand mag op de snelweg lopen, waarom deze gasten wel? En een partij hypocriet! Mevrouw Van Houten vliegt zo ongeveer 2 keer per maand naar Australië om man en kind even te zien. Beter kunnen de aanhangers van ER hun adem inhouden, zoveel co2 dat ze daarmee uitstoten.

  4. Volgens de Wegenverkeerswet is het blokkeren van snelwegen een strafbaar feit. Regelmatige wegblokkades hebben bovendien een maatschappelijk ontwrichtend effect, doordat ze hulpdiensten hinderen en burgers belemmeren om op hun bestemming te komen.

    Het roept vragen op dat er bij de Hogeschool Rotterdam mensen werken die zich bewust schuldig maken aan strafbare feiten. Dit brengt ook een bredere zorg met zich mee: in hoeverre beïnvloedt deze houding, al dan niet onbewust, haar werk als senior beleidsadviseur? Draagt zij deze mentaliteit over aan studenten en collega’s waarmee zij samenwerkt? Het lijkt me belangrijk dat de HR als onderwijsinstelling zich hierover uitspreekt.

  5. @Rene hier reageer ik op twee feitelijke onjuistheden in jouw comment. Een vreedzame wegblokkade valt binnen het demonstratierecht en is dus niet strafbaar. En XR laat hulpdiensten altijd zonder enige hinder of vertraging doorrijden. De overige auto’s op de Utrechtse Baan hebben 7 minuten vertraging.
    Over jouw zorg op welke manier je maatschappelijke visie al dan niet meeneemt naar je werk ga ik met alle plezier een keertje in gesprek. Koffie op Blaak?

  6. Wat betreft de juridische kant van de zaak: een vreedzame demonstratie valt inderdaad onder het demonstratierecht, maar een wegblokkade kan wel degelijk strafbaar zijn als deze in strijd is met andere wetten, zoals de Wegenverkeerswet 1994 en het Wetboek van Strafrecht. Dit is herhaaldelijk bevestigd in rechtspraak, onder andere in de zaak tegen de ‘Blokkeerfriezen’, waarin de Hoge Raad oordeelde dat het opzettelijk blokkeren van een openbare weg strafbaar is (artikel 162 Sr). Daarnaast oordeelde het Europees Hof voor de Rechten van de Mens in Kudrevičius e.a. tegen Litouwen dat het recht op demonstratie niet absoluut is en onder omstandigheden kan worden beperkt vanwege openbare orde en veiligheid.

    Wat betreft de hulpdiensten: XR stelt dat er altijd ruimte wordt gemaakt, maar in de praktijk blijft de vraag of dat in alle gevallen zonder risico of vertraging gebeurt. Zelfs een korte vertraging kan cruciale gevolgen hebben bij spoedritten.

    Daarnaast is er een ander belangrijk punt: de inzet van politiecapaciteit. Demonstraties leggen een onevenredig beslag op de beperkte capaciteit van de politie, waardoor zij minder tijd en middelen hebben voor andere taken, zoals criminaliteitsbestrijding en wijkgericht werk. Uit analyses blijkt dat het aantal demonstraties de afgelopen jaren sterk is toegenomen, waardoor de politie vaker keuzes moet maken over inzetbaarheid (Eerste Kamer-rapport, 2024). Het Nederlands Genootschap van Burgemeesters (NGB) heeft hier ook zorgen over geuit, vooral in de aanloop naar grote evenementen zoals de NAVO-top in 2025, die extra druk leggen op de politiecapaciteit (Leiden Nieuws, 2024).

    Demonstreren is een fundamenteel recht, maar de impact op openbare orde en veiligheid moet in balans blijven.

    Artikel 162 Strafrecht (artikel 162 Sr)
    https://wetten.overheid.nl/jci1.3:c:BWBR0001854&boek=Tweede&titeldeel=VII&artikel=162&z=2025-01-01&g=2025-01-01

    Kudrevičius en anderen tegen Litouwen (EHRM)
    https://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-158200

    Analyse handhaving en demonstraties (Eerste Kamer-rapport, 2024)
    https://www.eerstekamer.nl/overig/20240711/bijlage_7_analyse_handhaving/document3/f%3D/vmf0jll1quzx.pdf

    Toename demonstraties en druk op politiecapaciteit (Leiden Nieuws, 2024)
    https://leiden.nieuws.nl/gemeente/toename-demonstraties-in-nederland-plaatst-politie-onder-druk

  7. @rene Je hebt veel moeite gelegd in je antwoord, dat waardeer ik. Je roert de punten grenzen van het demonstratierecht en politie-inzet aan. Ik vermoed dat we het eens zijn over het feit dat demonstraties mogen schuren, alleen over de mate waarin verschillen we van mening. De ervaring leert helaas dat demonstreren op het Malieveld weinig tot geen aandacht van politiek, media en dus publiek krijgt.
    De grote urgentie van de klimaatverandering is voor XR de legitimatie om vreedzaam actie te voeren op manieren die inderdaad schuren. Met 100% garantie op ongehinderd doorlaten van hulpdiensten en niet gericht tegen de politie maar gericht op de politiek.
    Wat mij betreft houden we het hierbij, altijd welkom voor f2f vervolggesprek!

    PS: de blokkeerfriezen werden vervolgd omdat zij het demonstratierecht van anderen belemmerden en dat is niet vreedzaam.

Spelregels

De redactie waardeert het als je onder je eigen naam reageert.

  1. Comments worden door de redactie gemodereerd. 's Avonds en in het weekend gebeurt dat niet standaard, en kan het dus langer duren voor je opmerking online komt.
  2. Houd het netjes, beschaafd, vriendelijk en respectvol. Niet vloeken of schelden.
  3. Dwaal niet af van het onderwerp (blijf ‘on topic’).
  4. Wees kort, duidelijk en maak een punt.
  5. Gebruik argumenten, geen uitroepen.
  6. Geen commerciële boodschappen.
  7. Niet op de persoon spelen.
  8. Niet discrimineren, aanzetten tot haat of oproepen tot geweld (ook niet voor de grap).
  9. Van bezoekers die een reactie achterlaten op de site wordt automatisch het IP-adres opgeslagen.
  10. De redactie geeft reacties die dreigende taal bevatten door aan de veiligheidscoördinator van de Hogeschool Rotterdam.

Lees hier alle details over onze spelregels.

Back to Top